Kalendarium
Kronika Miasta Gdyni 1978 / Krzysztof Chalimoniuk
DataWpis

Niedziela
01 styczeń
1978

W 1977 r, dokerzy gdyńscy przeładowali 13 350 tys. ton towarów. Pierwszy dzień nowego roku 1978 był dla nich dniem normalnej pracy. Przeładowano 10 315 ton towarów
obsługując 30 statków.

Niedziela
01 styczeń
1978

Z dniem 1 I 1978 r. Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych w Gdyni przy ul. Sportowej 8 objęło swoją działalnością również teren Rumi, Redy oraz gminy Kosakowo.

Działalność Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rumi, obejmująca tereny Rumi, Redy oraz gminy Kosakowo została przekazana z dniem 1 stycznia 1978 r. do Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Gdyni, ul. Traugutta 9.

Niedziela
01 styczeń
1978

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni wydaje w języku angielskim „Bulletin of the Institute of Maritime and Tropical Medicine in Gdynja”. Jest to kwartalnik, który wysyła się do krajów na wszystkich kontynentach. Kwartalnik ten rozpoczął w 1978 roku 29 rok wydawania.

Niedziela
01 styczeń
1978

Dyrektorem Departamentu Morskiego Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej został mgr Przemysław Anders, dotychczasowy wicedyrektor tego Departamentu.

Niedziela
01 styczeń
1978

W Stoczni im. Komuny Paryskiej prace koncentrują się na zwodowanym w grudniu 1977 r. gazowcu typu LPG z serii B-550, przeznaczonym do przewozu gazu w stanie płynnym w temperaturze minus 50 stopni C oraz na dwóch statkach typu OBO.

Niedziela
01 styczeń
1978

Z dniem 1 stycznia 1978 r. zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: „Kombinat Budowlany w Gdyni” - Kombinat powstał na bazie Gdyńskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego w Gdyni i podlega Gdańskiemu Zjednoczeniu Budownictwa Miejskiego. W skład kombinatu wchodzą zakłady: Zakład Budowlano-Montażowy, Zakład Produkcji Pomocniczej, Zakład Robót Inżynieryjnych i Zakład Projektowania, Zarząd kombinatu mieści się w Gdyni przy ul. Wojska Polskiego nr 13.

Niedziela
01 styczeń
1978

Głównym laureatem plebiscytu „Gdańszczanin 1977”, zorganizowanego przez „Wieczór Wybrzeża”, został kpt. ż.w. Miron Babiak - dowódca statku naukowo-badawczego „Profesor Siedlecki”. Dalsze miejsca zajęli: mgr Wanda Woźniak, prof. dr Andrzej Ledóchowski, dr Barbara Bogucka, Stanisław Hebanowski, mgr Jerzy Jedliński, Eugeniusz Korcz, poseł Jan Mendalka, Edward Roguszczak, prof. Władysław Walentynowicz.

Niedziela
01 styczeń
1978

W śnieżnej scenerii powitali mieszkańcy Gdyni Nowy Rok. Pierwszego stycznia było na ogół słonecznie i panowały temperatury dodatnie. Noc Sylwestrowa upłynęła na ogół spokojnie tak dla milicji, straży pożarnej jak i dla drogowców.

Niedziela
01 styczeń
1978

Weszły w życie uchwalone 17 XII 1977 r. ustawy: „O polskiej strefie rybołówstwa morskiego”, „O morzu terytorialnym PRL” i „O szelfie kontynentalnym PRL”. Suwerenny obszar Polski zwiększył się o 11,5 km2. Na morzu terytorialnym będą mogły łowić wyłącznie statki polskie. Polska strefa rybołówstwa sięga w głąb Bałtyku 35 do 85 mil morskich.

Poniedziałek
02 styczeń
1978

Załoga Stoczni „Nauta” podjęła remonty na 35 statkach znajdujących sie w Stoczni i kontynuowała roboty przy budowie nowych jednostek: 2 holowników, 1 statku pożarniczego oraz 2 szaland.

Wtorek
03 styczeń
1978

Deszcz ze śniegiem i wiatr utrudniały portowcom przeładunki drobnicy. Wszystkie kutry rybackie pozostały w portach. Wiatr dął z siłą dochodzącą do 8 stopni w skali Beauforta.

Środa
04 styczeń
1978

Stwierdzono, że wigilijna wichura poczyniła wiele szkód w zabudowie Gdyni. Z uwagi na zagrożenie życia ludzi i ich mienia trzeba było wykwaterować lokatorów z domów przy ul. Kołłątaja 50, Stolarskiej 13, Wincentego Gruny 55, Spawaczy 255 i Wesołej 2. Oblężenie interesantów przeżywał również oddział Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w Gdyni. Na dzień 31 XII 1977 r. zgłoszono 105 wniosków o zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez huragan w domach prywatnych.

/Domy państwowe nie są ubezpieczone/. Odszkodowania otrzymają również lokatorzy ubezpieczonych mieszkań. Ocenia się że wypłaty z PZU z tytułu szkód spowodowanych wigilijną wichurą sięgną 1 miliona złotych.

Środa
04 styczeń
1978

Nawrót zimy dał się we znaki kolejarzom/pasażerom pociągów. Są duże opóźnienia pociągów, które kończą bieg w Gdyni} np. pociąg relacji Łódź - Gdynia miał opóźnienie 131 minut, Lublin - Gdynia - 107 minut a pociąg Jelenia Góra - Gdynia - 102 minuty.

Środa
04 styczeń
1978

Wichura, śnieg i deszcz ze śniegiem poważnie utrudniły pracę portu. Z uwagi na wiatr o sile 6 stopni w skali Beauforta nie pracowały od rana dźwigi pływające i samobieżne. Bo południu wiatr jeszcze się wzmógł osiągając 9 stopni w skali Beauforta. Ograniczono przeładunki do 10 proc. - stanu „normalnego”, przy drobnicy i zbożu o 70 proc. Ograniczono wprowadzanie i wyprowadzanie statków z portu oraz holowanie wewnątrz basenów portowych.

Środa
04 styczeń
1978

Odbyło sie wiele spotkań matek chrzestnych statków Polskich Linii Oceanicznych z podopiecznymi załogami. Matki chrzestne są zorganizowane w Klubie Matek Chrzestnych.

Środa
04 styczeń
1978

Zmienia się radykalnie krajobraz Obłuża, gdzie pierwszy spółdzielczy blok wybudowano w 1971 r. Obecnie mieszka na tym terenie 12 tysięcy członków Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Stoczni im. Komuny Paryskiej. Cały obszar zabudowany podzielono na części nazywając je Obłuże Leśne, Nowe, Stare i Górne. Górne Obłuże sięga do Oksywia, tak że nazwa Obłuże zwolna wypiera nazwę Oksywie. Największe zmiany w sensie uporządkowania terenu wokół bloków zaszły w rejonie ulic Podgórskiej i Wincentego Gruny, gdzie ułożono chodniki, zrobiono drogi osiedlowei miejsca do parkowania. Powstaje też osiedlowa promenada od ul. Wincentego Gruny w kierunku lasu i urządzonej w nim ścieżki zdrowia. W fatalnych warunkach żyją natomiast mieszkańcy gotowych już bloków na Obłużu Górnym. Domy tkwią w gliniastej mazi i dostęp do nich jest bardzo utrudniony.

Czwartek
05 styczeń
1978

Sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku zatwierdziła, społeczno-gospodarczy plan rozwoju budżetu województwa gdańskiego na rok 1978. Na Sesji podjęto również uohwałę o utworzeniu parku krajobrazowego na Półwyspie Helskim i w pasie nadmorskim w północno-zachodniej części Zatoki Puckiej i od nasady Półwyspu Helskiego do rzeki Piaśnicy.

Czwartek
05 styczeń
1978

Na pokładzie „Daru Pomorza” pod przewodnictwem kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza obradowało jury dorocznej nagrody „Głosu Wybrzeża” za najwybitniejsze rejsy żeglarskie „Rejs Roku 1977” oraz nagrody Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej „Srebrny Sekstans”. I nagrodę „Rejs Roku 1977” i nagrodę „Srebrny Sekstans” jury przyznało kpt. Kazimierzowi Jaworskiemu, uznając go żeglarzem roku 1977. Kpt, Kazimierz Jaworski ze Szczecina na jachcie „Spaniel” zajął 2 miejsce w renomowanych regatach Mini-TARS 77. II nagrodę honorową „Rejs roku 1997” przyznano kpt. Aleksandrowi Lipińskiemu, który na jachcie „Asterias” w załogowym rejsie okrążył kulę ziemską. III nagrodę honorową „Rejs roku 1977” przyznano lept. Aleksandrowi Kaszowskiemu, który na jachcie „Euros” w rejsie załogowym na Spitsbergen osiągnął Longyearbyen i Barentsburg. Nagrodę specjalną otrzymał żeglarz bułgarski Georgij Georgijew. Przyznano również szereg wyróżnień, m.in. żeglarzowi bandery czechosłowackiej Rudolfowi Krauschneiderowi, członkowi szczecińskiego AZS.

Czwartek
05 styczeń
1978

W Stoczni im. Komuny Paryskiej obradowała konferencja Samorządu Robotniczego. Omówiono na niej przebieg realizacji planu produkcyjnego za rok 1977 oraz przedyskutowano i zatwierdzono plan techniczno-ekonomiczny zna rok 1978. Wykonanie planu produkcji w 1977 r. było o 19,5% wyższe niż w roku 1976. Plan na rok 1978 uznano za trudny ale realny. Planuje się, że w 1978 r. stocznia przekaże do eksploatacji 8 statków różnej wielkości i przeznaczenia, w tym trzy prototypy o łącznym tonażu 397700 DWT, Będą to gazowce, OBO, masowce i trawlery-przetwórnie.

Piątek
06 styczeń
1978

Odbyła się uroczystość wręczenia nagród Gdańszczanom roku 1977.

Sobota
07 styczeń
1978

Na tradycyjnym balu mistrzów sportu w Sopocie ogłoszono wyniki plebiscytu na 10 najlepszych sportowców woj. gdańskiego w roku 1977, zorganizowanego przez „Dziennik Bałtycki”. Pierwsze miejsce przyznano rekordziście Europy w skoku o tyczce, gdynianinowi Władysławowi Kozakiewiczowi. /„Bałtyk” - Gdynia/. Trzecie miejsce zajął Tadeusz Mytnik - kolarz / „Flota” - Gdynia/, a piąte Janusz Kupcewicz /„ARKA” - Gdynia/.

Sobota
07 styczeń
1978

W konkursie na 10 piłkarzy 1977 - wybranych w plebiscycie redakcji „Głosu Wybrzeża”, pierwsze, drugie, czwarte, piąte, siódme, ósme i dziewiąte miejisce uzyskali Gdynianie, piłkarze z Klubu „ARKA”. Są to: 1. Janusz Kupcewicz; 2. Włodzimierz Żemojtel; 4. Stefan Kliński; 5. Krzysztof Adamczyk; 7. Czesław Boguszewicz; 8. Andrzej Dybicz i 9. Tomasz Korynt.

Sobota
07 styczeń
1978

Listę 10 najlepszych, sportowców Polski ogłoszono także na Balu Mistrzów Sportu w Warszawie. Wśród nich na 3. miejscu wymieniono Władysława Kozakiewicza

Poniedziałek
09 styczeń
1978

W związku z odbywającą się II Krajową Konferencją PZPR zaklądy pracy Gdyni podjęły rozmaite zobowiązania i tak np. Dokerzy Rejonu IV portu gdyńskiego, w którym pracuje delegat na konferencję Józef Banaszak, podjęli zobowiązanie zwiększenia przeładunków zboża. W całym Zarządzie Portu Gdynia 53 brygady i zespoły pracownicze zaciągnęły warty produkcyjne. Załoga Wydziału Sprzętu Połowowego przedsiębiorstwa „Dalmor” zadeklarowała wykonanie dodatkowwo 10 włoków dennych.

Środa
11 styczeń
1978

W Stoczni im. Komuny Paryskiej przeprowadzono skomplikowaną operację techniczną. Wprowadzono jednocześnie do wnętrza suchego doku trzy statki i wydokowano również po 2 statki. W ten sposób lepiej wykorzystano miejsca w suchym doku.

Środa
11 styczeń
1978

Flagowy statek pasażerski „Stefan Batory” po powrocie ze świąteczno-noworocznego rejsu z turystami polskimi i zagranicznymi na Wyspy Kanaryjskie odpłynął z Gdyni do Rostocku, Zainaugurował w ten sposób serię krótkich rejsów wycieczkowych, które mają trwać do marca, tj. do chwili podjęcia remontu statku przez Gdańską Stocznię Remontową.

Piątek
13 styczeń
1978

W Urzędzie Miejskim w Gdyni odbyło się po raz piąty uroczyste rozdanie nagród prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, za upowszechnienie kultury i dziełalność na rzecz Gdyni. Laureatami zostali: 1. Józef Korzeniowski - aktor Teatru Muzycznego; 2. Zdzisław Koseda - plastyk-rzeźbiarz, autor znajdującego się w fazie projektowej pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego, współautor pomnika Conrada - Korzeniowskiego, autor programu estetyzacji miasta i realizator rzeźby postaci Leonida Teligi; 3. Irena Ziołowska - dziennikarz redakcji „Wieczoru Wybrzeża”; 4. Wiktor Gorządek - kpt.ż.w., pracujący od 1954 r. w szkolnictwie morskim, wychowawca i nauczyciel kadry oficerskiej floty handlowej i rybackiej; 5. Stanisława Swiłło - pedagog muzyk, związana z Gdynią od 1946 r., dyrektor Ogniska Muzycznego nr 3.

Piątek
13 styczeń
1978

Do Montrealu odleciała czteroosobowa ekipa z Polskich Linii Oceanicznych. Ekipa będzie nadzorować w Kanadzie budowę serii czterech semikontenerówców dla gdyńskiego armatora.

Piątek
13 styczeń
1978

Od połowy grudnia w porcie gdyńskim utrzymuje się wysokie tempo przeładunku zboża, np. 13 stycznia 1978 r. dokerzy gdyńscy obsługiwali aż 5 statków różnych bander, które dostarczyły zboże.

Niedziela
15 styczeń
1978

W Stoczni im. Komuny Paryskiej rozpoczęto budowę nowych serii statków. Pierwszą prototypową jednostką jest ropo-rudo-masowiec z serii B-527 o nośności 116 tys. ton. Stocznia zbuduje i przekaże 2 statki tego typu. Ich głównym konstruktorem jest mgr inż. Mirosław Świszczewski. Stocznia przygotowuje się również do położenia stempki pod pierwszy statek z serii В-515. Jest to masowiec uniwersalny o nośności 34 tys. ton, posiadający nowe ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Głównym konstruktorem jest mgr inż. Aleksander Kaczmarski. W pierwszym suchym doku trwają końcowe prace montażowe przy budowie kolejnego gazowca typu LPG z serii B-550.

Poniedziałek
16 styczeń
1978

Spółdzielnia Mieszkaniowa Stoczni im. Komuny Paryskiej oddała 1 mieszkanie na Obłużu na zainstalowanie w nim cząstkowej centrali telefonicznej KOC na 100 numerów. Montażu centrali podjęły się Okręgowe Warsztaty Telekomunikacyjne w Gdańsku. Poza tym Urząd Telekomunikacyjny w Gdyni otrzymał składany pawilon, w którym do końca 1978 r. zamierza zamontować centralę Pentaconta 9 tys. numerów.

Poniedziałek
16 styczeń
1978

W porcie gdyńskim obradowała Konferencja Samorządu Robotniczego , poświęcona analizie zadań i zatwierdzenuu planu na rok 1978. W obradach uczestniczyli również Wojewoda Gdański Henryk Śliwowski, sekretarze KM PZPR w Gdyni Władysław Porzycki, wicedyrektor Departamentu Polityki Żeglugowej i Portów Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Stanisław Samolewicz oraz dyrektor Zespołu Portowego Gdańsk Gdynia Stanisław Pawłowski. Plan przewiduje, że dokerzy gdyńscy mają przeładować w 1978 r. 14.1 mln ton towarów.

Wtorek
17 styczeń
1978

W Szczecinie obradowała stała komisja INSA do spraw zbiornikowców. M.in. omawiano sprawy bardziej ekonomicznej eksploatacji tych statków na przykładzie przedsiębiorstwa Polskiej Żeglugi Morskiej. Zakład Eksnloatacji Zbiornikowców PŻM mieści się w Gdyni przy ul. Waszyngtona 32/34.

Piątek
20 styczeń
1978

W Dakarze podpisano protokół polsko-senegalski, ustalający kierunki dalszej współpracy Polski i Senegalu w dziedzinie rybołówstwa morskiego. Delegacji polskiej przewodniczył wiceminister E. Wiśniewski.

Piątek
20 styczeń
1978

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej oceniła stan bhp i warunków socjalno-bytowych w przedsiębiorstwach żeglugowych, portowych i rybołówstwa morskiego.

Piątek
20 styczeń
1978

Przed załogą Stoczni im. Komuny Paryskiej stanęło nowe trudne zadanie. Przekazano jej do wyposażenia wybudowany w stoczni jugosłowiańskiej kadłub statku „Profesor Mierzejewski”. Trudność zadania polega na tym, że w czasie holowania do kraju jednostka zerwała się w czasie sztormu z holu, wpadła na skały i doznała poważnych uszkodzeń kadłuba.

Piątek
20 styczeń
1978

Przed załogą Stoczni im. Komuny Paryskiej stanęło nowe trudne zadanie. Przekazano jej do wyposażenia wybudowany w stoczni jugosłowiańskiej kadłub statku „Profesor Mierzejewski”. Trudność zadania polega na tym, że w czasie holowania do kraju jednostka zerwała się w czasie sztormu z holu, wpadła na skały i doznała poważnych uszkodzeń kadłuba.

Niedziela
22 styczeń
1978

We wszystkich szkołach podstawowych rozpoczęły się ferie zimowe.

Niedziela
22 styczeń
1978

Racjonalizatorzy Stoczni im· Komuny Paryskiej w Gdyni zgłosili w 1977 r, 765 projektów usprawnienia techniki, technologii i organizacji produkcji. Większość z nich okazała się przydatna do wdrożenia. Dzięki pomysłom racjonalizatorskim Stocznia zaoszczędziła ponad 62 min zł. Najbardziej przydatne okazały sie pomysły Piotra Millera i Kazimierza Tatara /zmiana konstrukcji grodzi na masowcu uniwersalnym/ oraz Mariana Papa, Stanisława Piórko i Stefana Konkola /konstrukcja stojaka
do lin cumowniczych/.

Niedziela
22 styczeń
1978

W hali gdyńskiego „Bałtyku” odbyły się halowe strefowe mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych w lekkoatletyce. Startowało 350 zawodników z 6 okręgów.

Niedziela
22 styczeń
1978

Włodzimierz Groblewski z Automobilklubu Morskiego w Gdyni wraz ze swym pilotem Januszem Czerwońcem zdobyli tytuł mistrza Polski wszechklas oraz w klasie IV rajdowych samochodowych mistrzostw Polski za rok 1977.

W klasie do 1150 cm wicemistrzostwo kraju wywalczyli Lesław Orski z Maciejem Nowakiem. Na naradzie aktywu sportu samochodowego w Toruniu wręczono im nagrody.

Poniedziałek
23 styczeń
1978

Z powodu kłopotów kadrowych aż trzy stacje CPN w Gdyni są zamknięte.

Poniedziałek
23 styczeń
1978

Mieszkańcy Pustek Cisowskich żalą się, że ich osiedle zostało rozcięte na pół autostradą

Poniedziałek
23 styczeń
1978

Mieszkańcy Pustek Cisowskich żalą się, że ich osiedle zostało rozcięte na pół autostradą

Poniedziałek
23 styczeń
1978

W Klubie Morskim w Gdyni odbyło się spotkanie inauguracyjne uczestników zaocznego dwuletniego morskiego studium kultury i rekreacji. Zgłosiło się na nie około 100 marynarzy z PLO, PŻM, „Dalmoru” oraz studentów z gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej.

Czwartek
26 styczeń
1978

Gdyni nie jest obcy problem alkoholizmu. Niejednokrotnie na ulicach nawet w godzinach rannych widać pijanych osobników. Alkoholizm szerzy się wśród pracowników budowlanych. Są jednak inicjatywy opanowania tego zjawiska, szczególnie w transporcie, gdzie grozi on
nieobliczalnymi następstwami. Hasło trzeźwości i bezpieczeństwa w transporcie szerzy od lat Kolejowe Koło Towarzystwa Trzeźwości Transportowców
TTT/ na terenie Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych Gdynia /DRKP/.

Ze 183 kolejowych kół, działających w kraju aż 52 koła należą do DRKP Gdynia. Koła te skupiają 3 tys. członków. Od początku stycznia powstały w Gdyni 4 nowe koła TTT a w trakcie organizacji jest 8 następnych. TTT prowadzi działalność profilaktyczną, m.in. opiekuje się dyskoteką w Domu Kultury Kolejarza. W dyskotece wyeliminowano całkowicie alkohol.

Czwartek
26 styczeń
1978

W Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku zawarto porozumienie w sprawie powołania Wojewódzkiego Sztabu Patronackiego mającego na celu koordynację i nadzorowanie patronatów młodzieży nad budownictwem mieszkaniowym w województwie gdańskim. Porozumienie podpisali wicewojewoda gdański Adam Langner, przewodniczący ZW ZSMP Sławomir Jakubowski, prezes Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdańsku Mieczysław Wójcik, dyrektor naczelny Gdańskiego Zjednoczenia Budownictwa Komunalnego w Gdańsku Jan Nikołajew.

Piątek
27 styczeń
1978

Statek ratowniczy PRO „Cyklon” i helikopter Marynarki Wojennej uczestniczyły w akcji ratowniczej zabierając chorego rybaka z kutra rybackiego Hel 111 i przewożąc go do szpitala. Cała operacja trwała 4,5 godziny.

Piątek
27 styczeń
1978

Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił skład 44-osobowej kadry piłkarskiej kandydującej do wyjazdu do Argentyny. Wśród nich jest Janusz Kupcewicz z „ARKI”.

Niedziela
29 styczeń
1978

W sali sportowej Pałacu Młodzieży w Gdyni zakończyły się indywidualne mistrzostwa Wybrzeża Gdańskiego w gimnastyce artystycznej. Mistrzynią okręgu została 18-letnia gimnastyczka MKS Pałac Młodzieży Gdynia - Dorota Leonard. Drugie miejsce uzyskała Renata Urbanik /Start Gdynia/. Dalsze miejsca zajęły: Maria Wojciechowska, Anna Rosianowska, Iwona Piernicka /wszystkie z MKS Pałac Młodzieży/ i Izabella Trojanowska Start Gdynia.

Niedziela
29 styczeń
1978

Gdyński Związek Emerytów i Rencistów liczy 6 tys. osób. W mieście jest jednak około 25 tys. osób utrzymujących się z emerytur i rent.

Niedziela
29 styczeń
1978

Niełatwe zadanie przypadło w 1977 roku Przedsiębiorstwu Handlu Zagranicznego „Baltona”. Z jednej strony niedobory niektórych towarów na rynku krajowym utrudniały zaopatrywanie statków - z drugiej ogrniczenia importowe uniemożliwiały wyrównanie braków zakupami zagranicznymi. W porównaniu z 1976 ilość zaopatrywanych statków zmniejszyła się prawie o tysiąc. Mimo to „Baltona” wykonała plan z nadwyżką 3,2 proc. w eksporcie i 17.2 proc. w obrotach złotówkowych. Stało się to możliwe, gdyż zahamowanie w obrotach czysto shipchandlerskich nadrobiono wzrostem wpływów z innej działalności. Wzrosły zakupy w sklepach marynarskich oraz o ponad 2,5 mln złotych dewizowych zwiększyła się sprzedaż towarów w punktach granicznych. Przedsiębiorstwo nie posiada dostatecznej powierzchni magazynowej - co jest jedną z największych przeszkód w pracy tego przedsiębiorstwa.

Wtorek
31 styczeń
1978

W I suchym doku Stoczni im. Komuny Paryskiej zwodowano gazowiec typu LPG z serii B-530 przeznaczony do przewozu gazu w stanie płynnym przy temperaturze minus 50 stopni C. Jednostka zeszła na wodę w wyższym stopniu gotowości technicznej niż dotychczas budowane statki tego typu.

Wtorek
31 styczeń
1978

Odbyła się Konferencja Samorządu Robotniczego w PPDiUR „Dalmor” w Gdyni. Wzięli w niej udział I sekretarz KW PZPR Tadeusz Fiszbach, wiceminister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Edwin Wiśniewski oraz dyrektor Zjednoczenia Gospodarki Rybnej Juliusz Hebel. Tematem posiedzienia był plan na 1978 r. Rybacy zamierzają złowić 210 tys. ton ryb - tj. około 5 tys. ton mniej od połowów osiągniętych w 1977 r. Spadek połowów jest spowodowany przede wszystkim wycofaniem z eksploatacji wszystkich trawlerów parowych łowiących z burty. Na Konferencji mówiono o problemach wynikających z pogarszania się sytuacji biologicznej i prawnej na łowiskach.

Wtorek
31 styczeń
1978

W Warszawie podpisano międzynarodowe porozumienie polsko-szwedzkie w sprawie kontynuowania przez rybaków Polski i Szwecji tradycyjnych połowów w strefach rybołówstwa morskiego obu paistw na zasadzie wzajemności.

Wtorek
31 styczeń
1978

W styczniu padł rekord przeładunków miesięcznych w porcie gdyńskim. Dokonano przeładunku 1176 tys. ton towarów, głównie pracochłonnej drobnicy i zboża.

Środa
01 luty
1978

Stowarzyszenie Działaczy Kultury Morskiej z siedzibą w Gdyni prowadzi dwukierunkową działalność: z jednej strony zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego pracowników morza, z drugiej dąży do pogłębienia w społeczeństwie wiedzy o morzu.

Na rok bieżący /1978/ SDKM planuje oprócz „Festiwalu Kulturalnego Ludzi Morza” oraz szeregu tradycyjnych już imprez kulturalnych dla ludzi morza i dla ludzi zainteresowanych problematyką morską – współudział w zorganizowaniu przeglądów filmów krajów nadbałtyckich i amatorskiego dorobku filmowego tych krajów, współorganizację „Dni Morza” w Gdyni, jak również zorganizowanie sympozjum na temat statku przyszłości. Ponadto Stowarzyszenie planuje wydanie broszury „Polska na Morzu w 1978 r.” oraz śpiewnika morskiego.

Ekspozycja na wolnym powietrzu stanowi zaczątek nowego Muzeum Marynarki Wojennej. Projekt nowego muzeum autorstwa inż. arch. Daniela Olędzkiego jest gotowy. W związku z ograniczeniami inwestycyjnymi początek budowy jest przewidziany dopiero po 1980 r.

W związku z czasowym brakiem budynku - Muzeum Marynarki Wojennej przystosowało dla celów wystawienniczych 170 m w pomieszczeniach rufowych na „Błyskawicy”, cumującej corocznie od połowy maja do połowy października przy nabrzeżu Pomorskim. Zimą gdy „Błyskawica” odpoczywa na Oksywiu zabytki ruchome, które były na niej eksponowane, znajdują się w konserwacji. Zespół naukowy Muzeum Marynarki Wojennej koncentruje się na gromadzeniu i opracowywaniu materiałów dokumentacyjnych. Materiały gromadzone w archiwum są następnie opracowywane i publikowane. Placówką kieruje w ramach Wydziału Politycznego Marynarki Wojennej kmdr Zdzisław Wąsko i jego zastępca kmdr Rafał Witkowski. Obok pracy naukowej Muzeum prowadzi również działalność oświatową.

Stałe kontakty łączą Muzeum z Uniwersytetem Gdańskim, Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które sprawuje opiekę merytoryczną nad wszystkimi muzeami wojskowymi w kraju. Z kolei gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej ma w swojej merytorycznej pieczy tzw. „Sale Tradycji” istniejące przy większych jednostkach wojskowych.

Środa
01 luty
1978

Na stanowisko wicedyrektora Departamentu Morskiego Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej powołano Kazimierza Walkowiaka, dotychczasowego głównego specjalistę w Departamencie Systemów Zarządzania Ministerstwa.

Środa
01 luty
1978

Zamknięto cześć ul. 22 Lipca i ul. Zygmuntowskiej dla ruchu kołowego i pieszych w związku z rozpoczęciem budowy hotelu „orbisowskiego” przez angielską firmę Cementation International Limited.

Czwartek
02 luty
1978

Na Wybrzeże Gdańskie zawitała prawdziwa zima. Od 1 lutego z niewielkimi przerwami padał śnieg przy temperaturze utrzymującej się w pobliżu zera do minus pięć stopni. Pod wieczów wzrosła siła wiatru, powstały zaspy. Sztormowy wiatr, dochodzący 7 stopni w skali Beauforta i opady śniegu zahamowały prace dokerów. W Gdyni stało 51 statków różnych bander w tym 8 na redzie.

Czwartek
02 luty
1978

W tradycyjny „tłusty czwartek” cukiernie gdyńskie przygotowały tysiące pączków.

Piątek
03 luty
1978

Siedem organizacji naukowych, działających w województwie gdańskim podpisało „Porozumienie o współpracy towarzystw naukowych Ziemi Gdańskiej” i określiło program działania na 1978 r. Ujęto w nim m.in. węzłowe problemy gospodarki morskiej.

Niedziela
05 luty
1978

Wybory do Miejskiej Rady Narodowej.

Niedziela
05 luty
1978

Sztormy w końcu 1977 r. i na początku 1978 oczyściły Bałtyk. Huraganowe wiatry z zachodu przeorały cały Bałtyk i spowodowały wymieszanie wód. Napływająca woda oceaniczna o większym zasoleniu, znacznie cięższa od wody bałtyckiej opadła na dno.

Niedziela
05 luty
1978

W gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta” odbyło się spotkanie zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej do spraw politycznych kontradmirała L. Dutkowskiego z aktywem partyjno-politycznym zakładu. W ciągu 1977 roku stoczniowcy wyremontowali ponad 900 jednostek różnych bander.

Niedziela
05 luty
1978

Na posiedzeniu branżowej komisji Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Stać nas na lepiej i więcej” dokonano podsumowania wyników konkursu za 1977 rok.

Niedziela
05 luty
1978

Wśród przedsiębiorstw gospodarki morskiej, objętych patronatem Zarządu Głównego ZZMiP Polskie Linie Oceaniczne zajęły wysokie miejsce. 2 rozwiązania zostały wytypowane do nagród centralnych. W kategorii ogólnozakładowej PLO otrzymały wyróżnienie na szczeblu resortu.

Poniedziałek
06 luty
1978

Statek Polskich Linii Oceanicznych „Staszic” wyruszył w rejs naukowo-badawczy do Argentyny i z powrotem. Rejs został zorganizowany pod patronatem Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań w Warszawie.

Wtorek
07 luty
1978

„Głos Wybrzeża” w numerze 31/78 na str. 4 zamieścił artykuł o Państwowym Domu Dziecka w Demptowie pt. „Dom jakich niewiele”. Pensjonariuszami „Domu Dziecka” Jest 110 dziewcząt i chłopców w wieku od 3 lat do 20. Dyrektorem Domu Jest Henryk Macieja. „Dom” posiada nowoczesne budynki i jest starannie utrzymywany. W „Izbie Pamięci Narodowej i Tradycji” jest przechowywany list I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka do dyrektora załadu Hdenryka Maciei oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany w 1975 r. przez Ministra Oświaty i Wychowania za całokształt opieki nad dziećmi.

Wtorek
07 luty
1978

W godzinach popołudniowych w pierwszym suchym doku – odbyło się położenie i stykowanie stępki pod budowę drugiego statku typu OBO o nośności 116 tys. ton. Jednostka ta jak i poprzednie tego typu jest przeznaczona dla armatora radzieckiego”.

Wtorek
07 luty
1978

Otwarto giełdę w gdyńskim Domu Rzemiosła. Ofertę handlową złożyły spółdzielnie rzemieślnicze województwa gdańskiego i elbląskiego.

Wtorek
07 luty
1978

Gdyni przybył nowy zakład przemysłowy – Gdyńskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej. Zakład uzyskał swoją siedzibę przy ul. Wolności. Baza produkcyjna przedsiębiorstwa w skład której wchodzą 33 cegielnie jest rozmieszczona na obszarze trzech województw: gdańskiego, elbląskiego i słupskiego.

Środa
08 luty
1978

Weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie statusu wojewody. Wojewodowie działają jako przedstawiciele Rządu, organy wykonawcze i zarządzające wojewódzkich rad narodowych i terenowe organy administracji państwowej sytopnia wojewódzkiego.

Środa
08 luty
1978

Staraniem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdyni uruchomiono w dzielnicy Witamino, obok radiostacji, wyciąg narciarski.

Środa
08 luty
1978

Na terenie pomiędzy ulicami Chylońska i Czerwonych Kosynierów, przy cieku wodnym, władze miejskie w Gdyni mają zamiar urządzić ośrodek rekreacyjno-sportowy. Realizację tego przedsięwzięcia podzielono na 2 etapy, pierwszy z nich obejmuje niwelację terenu i regulację rzeki Chylonki oraz wykonanie przepustu drogowego. Roboty inżynierskie ma wykonać Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych „Instal” Gdańsk. Regulację cieków wodnych i urządzenie terenu zlecono natomiast Woj. Spółdzielni Mieszkaniowej - Zakładowi Urządzeń Terenu. Roboty zaliczone do I etapu powinny być wykonane w 1978 r.

Czwartek
09 luty
1978

Teresa Remiszewska otrzymała w konkursie-plebiscycie „Głosu Pracy” I nagrodę za najbardziej poczytną książkę roku 1977. Teresa Remiszewska napisała książkę pt. „Z goryczy soli moja radość”. Przedstawiła w niej historię swojego samotnego rejsu przez Atlantyk w 1972 roku na jachcie „Komodor”. Jest to debiut pisarski autorki.

Czwartek
09 luty
1978

W ramach obchodów 60-lecia rocznicy powstania Armii Radzieckiej w Marynarce Wojennej PRL odbywały się spotkania z radzieckimi towarzyszami broni.

Czwartek
09 luty
1978

Dziennikarze z Klubu Publicystów Morskich Polskich Linii Oceanicznych odwiedzili kierownictwo Zakładu Linii Afrykańskich i Śródziemnomorskich w Gdańsku. Dyrektor naczelny РLO Tadeusz Grembowicz, dyrektor zakładu dr Herman Burau i inni poinformowali dziennikarzy o 15-letniej działalności Linii Afrykańskich i śródziemnomorskich oraz o zagadnieniach pracy gdyńskiego armatora.

Czwartek
09 luty
1978

W Polskich Liniach Oceanicznych odbyło się spotkanie na którym przedstawiciele Zakładu Kontenerowego PLO oraz partnerzy, świadczący usługi dla armatora w zakresie napraw, mycia i konserwacji kontenerów w portach polskich, omówili aktualną, bardzo trudną sytuację w tym względzie oraz ustalili zadania do r. 1980.

Czwartek
09 luty
1978

W Polskich Liniach Oceanicznych odbyło się spotkanie na którym przedstawiciele Zakładu Kontenerowego PLO oraz partnerzy, świadczący usługi dla armatora w zakresie napraw, mycia i konserwacji kontenerów w portach polskich, omówili aktualną, bardzo trudną sytuację w tym względzie oraz ustalili zadania do r. 1980.

Czwartek
09 luty
1978

Do portu w Gdyni nadchodzą coraz większe ilości zbóż i pasz. Dążąc do usprawnienia odlichtunku dużych statków ze zbożem Kierownictwo Portu zorganizowało dodatkowe stanowisko do odlichtunku w bazie przeładunku paliw płynnych portu gdyńskiego.  Dotychczas odlichtunek odbywał się tylko przy Nabrzeżu Francuskim i poza kotwicowiskiem redowym. Obecnie zboże może być również wyładowywane ze statku zacumowanego przy dalbach na falochronie głównym, na mniejsze jednostki;za pomocą pneumatycznych urządzeń przeładunkowych. Po raz pierwszy w ten sposób został odlichtowany masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej PŻM „NarwikII” na barki i wyczarterowany radziecki statek „Wołgobałt – 32”. Po wyładowaniu w ten sposób około 5 tys. ton zboża - statek został przeholowany do nabrzeża holenderskiego. Tutaj wyładowano resztę ładunku tj. 25 tys. ton bezpośrednio na wagony.

Piątek
10 luty
1978

Wydawnictwo Morskie wydało książkę prof. Witolda Urbanowicza pt. „Transatlantyki”. Tematem książki jest 160-letnia epoka pasażerskiej żeglugi morskiej przez Atlantyk. Prof. Urbanowicz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nautologicznegc i mieszkańcem Gdyni.

Piątek
10 luty
1978

Dyrektor Naczelny Polskich Linii Oceanicznych Tadeusz Grembowicz poinformował dziennikarzy z całego kraju, że armator rozważa możliwość budowy nowego statku pasażerskiego. W opracowaniu są założenia techniczne statku i przeprowadzane są rozmowy w tej sprawie ze Stocznią im. Adolfa Warskiego w Szczecinie.

Niedziela
12 luty
1978

Ze Szczecina do Norwegii wyjechała dwuosobowa ekipa polskich alpinistów: 57-letni Tadeusz Piotrowski, wybitny polski alpinista wyczynowy, należący do Speleoklubu PTTK w Gdyni i Stefan Czeczko. Zaatakują oni najwyższą skalną ścianę świata Mur Trollkindane w masywie Trollweggen w Norwegii. Mur wznosi się pionowo 1200 m.

Poniedziałek
13 luty
1978

W Stoczni im. Komuny Paryskiej odbyła się uroczystość chrztu i podniesienia bandery na nowym holowniku „Okeanos”. Holownik został wybudowany przez Gdyńską Stocznię Remontową „Nauta”. Jest to jednostka przystosowana dla potrzeb produkcyjnych stoczni, może jednak w razie potrzeby służyć dla celów przeciwpożarowych, gdyż posiada wyposażenie odpowiednie dla tego celu. Matką chrzestną nowej jednostki została p. Blanka Reyssowska, małżonka pracownika stoczni.

Poniedziałek
13 luty
1978

W Gdańsku obradowała XVI Wojewódzka Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza PZPR. Na posiedzeniu plenum dokonało wyboru 21-osobowej Egzekutywy KW, sekretariatu KW oraz powołało 39-osobową Wojewódzka Komisje Kontroli Partyjnej oraz jej przewodniczącego. Wybrane władze partyjne stopnia wojewódzkiego są następujące : Sekretariat KW PZPR - I Sekretarz KW - Tadeusz Fiszbach. - Sekretarze KW - Mirosław Demichowicz; - Henryk Masłowski; - Jan Maziak; - Jarosław Polski. Przewodniczący Woj. Komisji Kontroli Partyjnej - Feliks Pieczewski. Członek Sekretariatu KW - Stanislaw Preś.

Wtorek
14 luty
1978

Statek przemysłowo-badawczy Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni m/t „Profesor Bogucki”, uczestniczący w II wyprawie badawczej na wody antarktyczne zawinął do nowozelandzkiego portu Wellington w celu uzupełnienia zaopatrzenia m.in. wody i paliwa.

Wtorek
14 luty
1978

W porcie gdyńskim panuje ożywiony ruch. Przy nabrzeżach i na redzie stało 48 statków. Dokerzy mieli do przeładowania 279 tys. ton towarów. Padł rekord przeładunku zboża i pasz 17 892 ton. Jednocześnie rozładowano pięć statków. Ustanowienie nowego rekordu było możliwe dzięki przystosowaniu gdyńskiej bazy paliw płynnych do przeładunku zboża na barki i magazyny pływające.

Wtorek
14 luty
1978

Na Bałtyku rozpoczęły się „szprotowe żniwa” Gdyński „Dalmor” wypożyczył na ten czas „Szkunerowi” we Władysławowie trawler-przetwórnię „Generał Radzimow”. Współpracujące z flotą kutrową bazy będą codziennie w całości odbierać złowione szproty do mrożenia.

Wtorek
14 luty
1978

Na Obłużu, mimo że dzielnica ta liczy kilkanaście tysięcy ludzi i coraz bardziej się rozrasta funkcjonują tylko 4 telefony. Jako doraźny ratunek poczta planuje przeniesienie z Witominą do Obłuża zdemontowanej starej centrali na 100 numerów.

Wtorek
14 luty
1978

Na Obłużu, mimo że dzielnica ta liczy kilkanaście tysięcy ludzi i coraz bardziej się rozrasta funkcjonują tylko 4 telefony. Jako doraźny ratunek poczta planuje przeniesienie z Witominą do Obłuża zdemontowanej starej centrali na 100 numerów.

Środa
15 luty
1978

W gmachu Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej obradowała konferencja partyjna Marynarki Wojennej. W konferencji wziął udział I Sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Edward Gierek. Gośćmi Konferencji byli również: członek Biura Politycznego, minister Obrony Narodowej generał armii Wojciech Jaruzelski, wiceminister Obrony Narodowej, szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego generał broni Włodzimierz Sawczuk oraz I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach. Uroczystego otwarcia obrad dokonał sekretarz komitetu PZPR Marynarki Wojennej kmdr Heliodor Tekieli.

Środa
15 luty
1978

Przebywająca w Polsce delegacja uczestników szkolenia w Centrum Doskonalenia Managerów Cei w Genewie zapoznała się w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni z organizacją zarządzania tej stoczni oraz zwiedziła nowy ośrodek kadłubowy.

Środa
15 luty
1978

Zmarł Stanisław Teliga, dziennikarz, brat Leonida Teligi. Ostatnie lata poświęcił literackiej kontynuacji i popularyzowaniu dzieła swego brata. Opracowana przez niego na podstawie zapisków żeglarza książka „Samotny rejs Opty” stała się wybitnym dziełem polskiej literatury marynistycznej.

Piątek
17 luty
1978

W sali Pałacu Młodzieży w Gdyni odbyła się inauguracyjna sesja Miejskiej Rady Narodowej. Głównym przedmiotem obrad sesji była: „Ocena przebiegu kampanii wyborczej” i „Plan Pracy Rady na 1978 r.”. W sesji wziął udział Wojewoda Gdański — Henryk Piwowski. Po uroczystym ślubowaniu 100 radnych /w tym 63 po raz pierwszy/ nastąpiły wybory przewodniczącego MEN i jego zastępców. Przewodniczącym MRN w Gdyni został ponownie I Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR Władysław Porzycki. Zastępcami przewodniczącego wybrano Adama Ziemlińskiego, Krystynę Góralczyk i Antoniego Studnickiego. Ponadto radni ustalili skład i wybrali przewodniczących stałych Komisji MRN.

Sobota
18 luty
1978

Rozpoczęto przebudowę i rozbudowę „Alozy” restauracji rybnej i sklepu fabrycznego Gdyńskich Zakładów Rybnych przy ul. 10 Lutego. Roboty prowadzi Spółdzielnia Remontowo-Budowlana. W nowo przygotowanych lokala ch znajduje się restauracja rybna, bar samoobsługowy i sklep rybny.

Wtorek
21 luty
1978

Zmarł dziennikarz Stanisław Zagrodzki, żołnierz spod Monte Cassino, 5 Kresowej Dywizji Piechoty XIV Baonu, związany z Gdynią. W latach 1929-1939 pracował w „Gazecie Morskiej” w Gdyni.

Sobota
25 listopad
1978

Prace przy budowie Izby Wełny nasilają się. Inwestycja jest opóźniona o 2 lata. Nowy budynek Izby Wełny ma być gotowy w maju 1978 r. 24 maja już w nowym obiekcie ma się odbyć Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze krajowych i zagranicznych członków Izby Wełny. Izba Wełny w Gdyni ma duże znaczenie, nie tylko krajowe ale i międzynarodowe. Jest jedną z trzech organizacji wełniarskich /11 na świecie/ działających w Europie. Izba w Gdyni zrzesza 130 członków w tym 30 zagranicznych z 14 krajów: Anglii, Argentyny, Australii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Holandii, Irlandii, Japonii, Jugosławii, NRD, RFN, Rumunii i Węgier. Izba działa w Gdyni, której port wyspecjalizował się w przeładunkach wełny zarówno dla potrzeb Polski jak i sąsiadujących krajów socjalistycznych. Izbę Wełny buduje Gdyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Wewnętrzną „kosmetykę” pomieszczeń przeprowadzają ekipy Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego Przemysłu Lekkiego z Łodzi. Pracują tu również pracownicy „Instalu” z Warszawy i Gdańska. Najwyższej klasy światowej system klimatyzacji jest zamówiony w firmie „Klimatechnik” z Wiednia.
Gdyńskie Kalendarium
Rocznik Gdyński © 2018