Kalendarium
Kalendarium Kaszubsko-Pomorskie / Jacek Ostapkowicz
DataWpis

Wtorek
30 listopad
-0001

Zmarł Władysław Augustyn Kirstein, nauczyciel, zbieracz i popularyzator folkloru muzycznego Kaszub i Kociewia, organizator i pierwszy dyrektor Ogniska Muzycznego w Gdyni. Jeden z 32 członków założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego.

Piątek
23 lipiec
1886

W Kosakowie k. Gdyni urodził się Franciszek Grzegorzewski, kupiec, restaurator, rolnik, założyciel OSP w Gdyni, członek Rady Gminnej i Rady Miejskiej. Jego restauracja przy ul. Starowiejskiej "Dwór Kaszubski" istniała do 1939. Zmarł 26.12.1969 r., i pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

Piątek
09 marzec
1888

Urodził się Franciszek Ledtke, pierwszy gdyński szkutnik, budowniczy kutrów.

Wtorek
23 maj
1899

W Skarszewie urodził się Alojzy Socha, nauczyciel popularyzujący folklor kaszubski, działacz społeczny, kulturalno-oświatowy i polityczny, uczestnik ruchu oporu - twórca organizacji konspiracyjnej Orzeł Biały", działający przede wszystkim na terenie Gdyni i okolicy, wcielonej następnie do Armii Krajowej. 7.10.1942 r. został aresztowany i krótko potem w trakcie śledztwa zamordowany.

Środa
15 maj
1907

W Domu Abrahama urodził się Jan Skwiercz, ślusarz, przedsiębiorca, działacz kaszubski, członek-współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubskiego (1956). Zmarł 28.01.2001 i pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

Piątek
03 kwiecień
1914

Urodził się późniejszy ks. prałat Hilary Jastak.

Czwartek
08 lipiec
1920

Z inicjatywy Stefana Żeromskiego powstało w Gdyni Towarzystwo Przyjaciół Pomorza. Głównym celem towarzystwa była obrona interesów ekonomicznych ludności kaszubskiej o szerzenie wśród Kaszubów kultury i sztuki polskiej oraz nauki.

Sobota
23 wrzesień
1922

Sejm RP przyjął ustawę w sprawie budowy "portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu".

Sobota
23 czerwiec
1923

Zmarł Antoni Abraham.

Poniedziałek
17 styczeń
1927

W Stoczni Gdyńskiej SA, zwodowano pierwszy w niepodległej Polsce statek "Samarytanka".

Piątek
10 luty
1928

W Gdyni ukazał się pierwszy numer ilustrowanego tygodnika "Opowieści Morskich Fal", który był poświęcony sprawom morza i ziemi pomorskie, a adresowany głównie do młodzieży szkolnej. Dwutygodnik wydawali wspólnie Kazimierz Śliwkowski, prezes Związku Literatów Polskich, oraz ksiądz Jan Sieg.

Środa
10 lipiec
1929

W Gdyni urodziła się Izabella Trojanowska, dziennikarka, pisarka, dokumentalistka i popularyzatorka sztuki ludowej, działaczka ruchu kaszubsko-pomorskiego, latach 1980-1983 prezes ZG ZK-P, laureatka Medalu Stolema, Złotej Pieczęci Świętopełka Wielkiego i wielu odznaczeń państwowych. Była twórczynią Magazynu Kaszubskiego "Rodno Ziemia" w Telewizji Gdańsk. Zmarła 21.04.1995 r. i pochowana została na Cmentarzu Srebrzysko. Od 1995 r. przyznawana jest ufundowana przez Kristi Sirastez Finlandii coroczna nagroda literacka pamięci Izabelli Trojanowskiej.

Czwartek
14 maj
1931

W Gdyni powstał Oddział Związku Literatów Polskich. Pierwszym Prezesem został Kazimierz Śliwkowski. W zebraniu założycielskim uczestniczyli m.in. dr Władysław Pniewski z Gdańska oraz znany kompozytor Feliks Nowowiejski.

Sobota
27 czerwiec
1936

Odbył się Zjazd Kaszubów. Zorganizowany został przez Związek Zachodni a protektorem był ks. bp. Konstantyn Dominik, zaś głównym celem było upamiętnienie Antoniego Abrahama.

Niedziela
28 czerwiec
1936

Na budynku przy ul. Starowiejskiej w Gdyni, gdzie ostatnie lata życia spędził Antoni Abraham, odsłonięto ku jego czci tablice pamiątkową.

Środa
07 październik
1942

Aresztowano i krótko potem w trakcie śledztwa zamordowano urodzonego w Skarszewie Alojzego Sochę, nauczyciela popularyzatora folkloru kaszubskiego, działacza społecznego, kulturalno-oświatowy i politycznego, uczestnika ruchu oporu - twórcę organizacji konspiracyjnej "Orzeł Biały", działającej przede wszystkim na terenie Gdyni i okolicy, wcielonej następnie do Armii Krajowej.

Środa
28 marzec
1945

Wojska Armii Radzieckiej wyzwoliły spod okupacji hitlerowskiej Gdynię. W Walkach o wyzwolenie miasta uczestniczyli również czołgiści 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Poniedziałek
01 styczeń
1951

W Gdyni powstały Polskie Linie Oceaniczne.

Niedziela
04 marzec
1951

Szybka Kolej Miejska dotarła do Gdyni.

Czwartek
09 lipiec
1953

W Łodzi zmarł Józef Jakóbkiewicz, lekarz, założyciel pierwszych harcerskich drużyn morskich, twórca Zakładu Wychowawczego Dzieci Syberyjskich w Wejherowie, organizator Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Czwartek
09 maj
1963

W Gdyni zmarł Bernard Dulny, budowniczy, architekt, działacz społeczny, m.in. współzałożyciel chóru "Harmonia" i spółki "Gazeta Kaszubska. Gazeta Wydawnictwo" w Wejherowie. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Wtorek
26 grudzień
1967

Zmarł urodzony w Kosakowie k. Gdyni Franciszek Grzegorzewski, kupiec, restaurator, rolnik, założyciel OSP w Gdyni, członek Rady Gminnej i Rady Miejskiej. Jego restauracja przy ul. Starowiejskiej "Dwór Kaszubski" istniała do 1939. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

Niedziela
22 lipiec
1979

Otwarto gmach Teatru Muzycznego.

Wtorek
18 styczeń
1983

W Warszawie zmarł kontradmirał Gereon Grzenia-Romanowski. W latach 1956-1966 był zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej ds. politycznych, a następnie przez trzy lata komendantem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Współzałożyciel i działacz Zrzeszenia Kaszubskiego, pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

Sobota
09 kwiecień
1983

Zmarł Franciszek Ledtke, pierwszy gdyński szkutnik, budowniczy kutrów. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

Środa
15 czerwiec
1988

W pierwszą rocznicę śmierci Mariana Mokwy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni otwarto wystawę ponad 60 prac tego malarza z kolekcji jego córki Marii Obertyńskiej. Kolekcja została podarowana nowo powstałej Fundacji im. Mariana Mokwy.

Poniedziałek
11 czerwiec
1990

Na budynku byłej prywatnej Pomorskiej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdyni odsłonięto tablice pamiątkową poświęconą szkole oraz jej założycielowi i fundatorowi prof. Wacławowi Szczeblewskiemu.

Środa
18 marzec
1992

Zmarła Maria Boduszyńska-Borowikowa, pisarka, tłumaczka literatury angielskiej. Pochowana została ne Cmentarzu Witomińskim.

Środa
23 czerwiec
1993

Uchwałą oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ustanowiono Medal im. Antoniego Abrahama "Srebrna Tabakiera Abrahama". Zgodnie z regulaminem, medal nadawany jest jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi i osiągnięcia w działalności publicznej na rzecz kaszubszczyzny i regionu pomorskiego. Może być także nadawany jako wyróżnienie honorowe wybitnym osobistościom ze świata polityki, kultury, nauki i Kościoła.

Piątek
21 kwiecień
1995

Zmarła Izabella Trojanowska, dziennikarka, pisarka, dokumentalistka i popularyzatorka sztuki ludowej, działaczka ruchu kaszubsko-pomorskiego, latach 1980-1983 prezes ZG ZK-P, laureatka Medalu Stolema, Złotej Pieczęci Świętopełka Wielkiego i wielu odznaczeń państwowych. Była twórczynią Magazynu Kaszubskiego "Rodno Ziemia" w Telewizji Gdańsk. Pochowana została na Cmentarzu Srebrzysko. Od 1995 r. przyznawana jest ufundowana przez Kristi Sirastez Finlandii coroczna nagroda literacka pamięci Izabelli Trojanowskiej.

Czwartek
13 styczeń
2000

Zmarł ks. prałat Hilary Jastak.

Niedziela
28 styczeń
2001

Zmarł Jan Skwiercz, ślusarz, przedsiębiorca, działacz kaszubski, członek-współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubskiego. Pochowany Został na Cmentarzu Witomińskim.

Piątek
22 czerwiec
2001

Oddział Zrzeszenia Kaszubskiego zorganizował sesję popularnonaukową - "Antoni Abraham, Syn Ziemi Kaszubskiej, Bojownik o jej Polskość".

Sobota
23 czerwiec
2001

Na Placu Kaszubskim odsłonięto pomnik Antoniego Abrahama. Pomnik ten powstał wskutek działań Oddziału Gdyńskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którym przewodniczyła Teresa Hoppe.
Gdyńskie Kalendarium
Rocznik Gdyński © 2018