Kalendarium

Ilość znalezionych wpisów spełniających kryteria wyszukiwania: 821.

DataWpisŹródło

Niedziela
05 luty
1978

Wśród przedsiębiorstw gospodarki morskiej, objętych patronatem Zarządu Głównego ZZMiP Polskie Linie Oceaniczne zajęły wysokie miejsce. 2 rozwiązania zostały wytypowane do nagród centralnych. W kategorii ogólnozakładowej PLO otrzymały wyróżnienie na szczeblu resortu.Kronika Miasta Gdyni 1978

Piątek
03 luty
1978

Siedem organizacji naukowych, działających w województwie gdańskim podpisało „Porozumienie o współpracy towarzystw naukowych Ziemi Gdańskiej” i określiło program działania na 1978 r. Ujęto w nim m.in. węzłowe problemy gospodarki morskiej.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Czwartek
02 luty
1978

Na Wybrzeże Gdańskie zawitała prawdziwa zima. Od 1 lutego z niewielkimi przerwami padał śnieg przy temperaturze utrzymującej się w pobliżu zera do minus pięć stopni. Pod wieczów wzrosła siła wiatru, powstały zaspy. Sztormowy wiatr, dochodzący 7 stopni w skali Beauforta i opady śniegu zahamowały prace dokerów. W Gdyni stało 51 statków różnych bander w tym 8 na redzie.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Czwartek
02 luty
1978

W tradycyjny „tłusty czwartek” cukiernie gdyńskie przygotowały tysiące pączków.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Środa
01 luty
1978

Stowarzyszenie Działaczy Kultury Morskiej z siedzibą w Gdyni prowadzi dwukierunkową działalność: z jednej strony zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego pracowników morza, z drugiej dąży do pogłębienia w społeczeństwie wiedzy o morzu.

Na rok bieżący /1978/ SDKM planuje oprócz „Festiwalu Kulturalnego Ludzi Morza” oraz szeregu tradycyjnych już imprez kulturalnych dla ludzi morza i dla ludzi zainteresowanych problematyką morską – współudział w zorganizowaniu przeglądów filmów krajów nadbałtyckich i amatorskiego dorobku filmowego tych krajów, współorganizację „Dni Morza” w Gdyni, jak również zorganizowanie sympozjum na temat statku przyszłości. Ponadto Stowarzyszenie planuje wydanie broszury „Polska na Morzu w 1978 r.” oraz śpiewnika morskiego.

Ekspozycja na wolnym powietrzu stanowi zaczątek nowego Muzeum Marynarki Wojennej. Projekt nowego muzeum autorstwa inż. arch. Daniela Olędzkiego jest gotowy. W związku z ograniczeniami inwestycyjnymi początek budowy jest przewidziany dopiero po 1980 r.

W związku z czasowym brakiem budynku - Muzeum Marynarki Wojennej przystosowało dla celów wystawienniczych 170 m w pomieszczeniach rufowych na „Błyskawicy”, cumującej corocznie od połowy maja do połowy października przy nabrzeżu Pomorskim. Zimą gdy „Błyskawica” odpoczywa na Oksywiu zabytki ruchome, które były na niej eksponowane, znajdują się w konserwacji. Zespół naukowy Muzeum Marynarki Wojennej koncentruje się na gromadzeniu i opracowywaniu materiałów dokumentacyjnych. Materiały gromadzone w archiwum są następnie opracowywane i publikowane. Placówką kieruje w ramach Wydziału Politycznego Marynarki Wojennej kmdr Zdzisław Wąsko i jego zastępca kmdr Rafał Witkowski. Obok pracy naukowej Muzeum prowadzi również działalność oświatową.

Stałe kontakty łączą Muzeum z Uniwersytetem Gdańskim, Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które sprawuje opiekę merytoryczną nad wszystkimi muzeami wojskowymi w kraju. Z kolei gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej ma w swojej merytorycznej pieczy tzw. „Sale Tradycji” istniejące przy większych jednostkach wojskowych.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Środa
01 luty
1978

Na stanowisko wicedyrektora Departamentu Morskiego Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej powołano Kazimierza Walkowiaka, dotychczasowego głównego specjalistę w Departamencie Systemów Zarządzania Ministerstwa.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Środa
01 luty
1978

Zamknięto cześć ul. 22 Lipca i ul. Zygmuntowskiej dla ruchu kołowego i pieszych w związku z rozpoczęciem budowy hotelu „orbisowskiego” przez angielską firmę Cementation International Limited.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Wtorek
31 styczeń
1978

W I suchym doku Stoczni im. Komuny Paryskiej zwodowano gazowiec typu LPG z serii B-530 przeznaczony do przewozu gazu w stanie płynnym przy temperaturze minus 50 stopni C. Jednostka zeszła na wodę w wyższym stopniu gotowości technicznej niż dotychczas budowane statki tego typu.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Wtorek
31 styczeń
1978

Odbyła się Konferencja Samorządu Robotniczego w PPDiUR „Dalmor” w Gdyni. Wzięli w niej udział I sekretarz KW PZPR Tadeusz Fiszbach, wiceminister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Edwin Wiśniewski oraz dyrektor Zjednoczenia Gospodarki Rybnej Juliusz Hebel. Tematem posiedzienia był plan na 1978 r. Rybacy zamierzają złowić 210 tys. ton ryb - tj. około 5 tys. ton mniej od połowów osiągniętych w 1977 r. Spadek połowów jest spowodowany przede wszystkim wycofaniem z eksploatacji wszystkich trawlerów parowych łowiących z burty. Na Konferencji mówiono o problemach wynikających z pogarszania się sytuacji biologicznej i prawnej na łowiskach.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Wtorek
31 styczeń
1978

W Warszawie podpisano międzynarodowe porozumienie polsko-szwedzkie w sprawie kontynuowania przez rybaków Polski i Szwecji tradycyjnych połowów w strefach rybołówstwa morskiego obu paistw na zasadzie wzajemności.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Wtorek
31 styczeń
1978

W styczniu padł rekord przeładunków miesięcznych w porcie gdyńskim. Dokonano przeładunku 1176 tys. ton towarów, głównie pracochłonnej drobnicy i zboża.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Niedziela
29 styczeń
1978

W sali sportowej Pałacu Młodzieży w Gdyni zakończyły się indywidualne mistrzostwa Wybrzeża Gdańskiego w gimnastyce artystycznej. Mistrzynią okręgu została 18-letnia gimnastyczka MKS Pałac Młodzieży Gdynia - Dorota Leonard. Drugie miejsce uzyskała Renata Urbanik /Start Gdynia/. Dalsze miejsca zajęły: Maria Wojciechowska, Anna Rosianowska, Iwona Piernicka /wszystkie z MKS Pałac Młodzieży/ i Izabella Trojanowska Start Gdynia.Kronika Miasta Gdyni 1978

Niedziela
29 styczeń
1978

Gdyński Związek Emerytów i Rencistów liczy 6 tys. osób. W mieście jest jednak około 25 tys. osób utrzymujących się z emerytur i rent.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Niedziela
29 styczeń
1978

Niełatwe zadanie przypadło w 1977 roku Przedsiębiorstwu Handlu Zagranicznego „Baltona”. Z jednej strony niedobory niektórych towarów na rynku krajowym utrudniały zaopatrywanie statków - z drugiej ogrniczenia importowe uniemożliwiały wyrównanie braków zakupami zagranicznymi. W porównaniu z 1976 ilość zaopatrywanych statków zmniejszyła się prawie o tysiąc. Mimo to „Baltona” wykonała plan z nadwyżką 3,2 proc. w eksporcie i 17.2 proc. w obrotach złotówkowych. Stało się to możliwe, gdyż zahamowanie w obrotach czysto shipchandlerskich nadrobiono wzrostem wpływów z innej działalności. Wzrosły zakupy w sklepach marynarskich oraz o ponad 2,5 mln złotych dewizowych zwiększyła się sprzedaż towarów w punktach granicznych. Przedsiębiorstwo nie posiada dostatecznej powierzchni magazynowej - co jest jedną z największych przeszkód w pracy tego przedsiębiorstwa.

Kronika Miasta Gdyni 1978

Piątek
27 styczeń
1978

Statek ratowniczy PRO „Cyklon” i helikopter Marynarki Wojennej uczestniczyły w akcji ratowniczej zabierając chorego rybaka z kutra rybackiego Hel 111 i przewożąc go do szpitala. Cała operacja trwała 4,5 godziny.

Kronika Miasta Gdyni 1978
Gdyńskie Kalendarium
Rocznik Gdyński © 2018